24. jan. 2011

OGILVY NOOR – prva svetovalna agencija, specializirana za razvoj in globalno upravljanje tržnih znamk v skladu z načeli islama






Noor pomeni »luč« v arabščini, kar odlično prikaže cilj agencije, ki je »osvetlitev« in oživitev sveta muslimanskih potrošnikov in njegovih potencialov za svetovna podjetja.

Ogilvy Noor vodi ekipa strokovnjakov, ki delujejo na ključnih muslimanskih trgih v Aziji, na Bližnjem vzhodu, Evropi in Severni Afriki. Večletne izkušnje in dobre prakse s področja marketinga, usmerjenega na muslimanske potrošnike po vsem svetu, skupaj z aktualnimi raziskavami življenjskih stilov, potreb in želja Muslimanov danes, prispevajo k uspešnemu svetovanju, kako upravljati z blagovnimi znamkami na trgih islamskega sveta. Ogilvy Noor ponuja nasvete, prilagojene individualni blagovni znamki, ki želi nagovarjati sodobne muslimanske potrošnike.


Zakaj islamske blagovne znamke?

Trg muslimanskih potrošnikov, ki vključuje 1,8 milijarde ljudi, je nedvomno pomembna in še v veliki meri neizkoriščena globalna priložnost. Medtem ko sta bili Kitajska in Indija v središču pozornosti globalnega marketinga v zadnjih letih, je tih, a velik poslovni potencial islamskega trga ostal bolj ali manj nedotaknjen. V zadnjem času pa se globalni tržniki vse bolj navdušujejo nad velikostjo trga muslimanskih potrošnikov in mu posvečajo vse večjo pozornost. Ni pa pomembna le velikost tega trga, ampak tudi njegova vrednost. BDP v petih velikih državah Bližnjega Vzhoda je enake velikosti kot Indija, vendar na prebivalstvu, ki je le tretjina tega. Ogilvy Noor vidi velik izziv v upravljanju tega trga. Z znanjem in občutkom stremi k dolgoročni donosnosti.

"Islamski Branding" je relativno nov koncept, zato je Ogilvy & Mather še toliko bolj ponosen na Ogilvy Noor, pionirsko svetovalno agencijo. V agenciji verjamejo, da dobro načrtovan in izveden islamski branding, ki je prijazen in pripravljen v skladu z načeli Shariah, pooseblja veliko vrednot, ki muslimanom po vsem svetu danes največ pomenijo. Ključna načela Shariah so poštenost, spoštovanje, odgovornost in razumevanje.

Pozitivno je, da islamski branding ni omejen le na tiste blagovne znamke, ki menijo, da so islamske ali želijo biti islamske. V agenciji Ogilvy Noor namreč trdno verjamejo, da načela dobre prakse islamskega brandinga veljajo za podjetja po celem svetu.


Islamski marketing v praksi

Države z večinskim muslimanskim prebivalstvom se raztezajo vse od jugovzhodne Azije do Afrike. Muslimani govorijo različne jezike, imajo različne navade in življenjske stile. Kot skupina potrošnikov tako niso enotni in homogeni, ampak ravno nasprotno, heterogeni in precej kompleksni. Ampak prvo pravilo marketinških praks ostaja enako: izogibaj se žalitev.

Nike, na primer, je storil veliko napako, ko je leta 1996 izdelal par športnih čevljev z logotipom, ki je bil po mnenju nekaterih muslimanov podoben arabski črki za Allaha. Glede na to, da imajo muslimani noge za nečiste, “proizvodnja čevljev z imenom Boga na podplatih”, vsekakor ni bila dobra ideja po mnenju Johna Goodmana, direktorja divizije Ogilvy & Mather za južno in jugovzhodno Azijo. Primer podjetja Nike kot "opozorilo" za druga podjetja, po mnenju Goodmana, predstavlja tudi prelomnico za muslimane, ki so spoznali, da "če bodo glasni, jim bodo podjetja prisluhnila” in da “pridobivajo družbeni in gospodarski vpliv".

Unilever pravi, da je bil šampon Sunsilk Lively Clean & Fresh, ki se prodaja v Maleziji in Singapurju, ustvarjen za ljudi, ki trpijo zaradi mastnih las povzročenih s strani nošenja pokrival, kap in šalov. Po izvedeni raziskavi, ki je pokazala, da se veliko žensk, ki nosi hidžab, islamsko pokrivalo, pritožuje zaradi mastnih las, je podjetje pripravilo TV oglas, ki je nagovarjal prav njih.

Vse več podjetij sprejema ukrepe, s katerimi želi prepričati potrošnike, da so vsi njihovi izdelki - ne samo hrana – “halal” oziroma v skladu z islamom, tako, da so uradno potrjeni s certifikati. Colgate-Palmolive, na primer, trdi, da je prvo mednarodno podjetje, ki je pridobilo halal certifikat v Maleziji za proizvode, in sicer za zobno pasto in ustno vodico. Nekatere ustne vodice namreč lahko vsebujejo alkohol, ki pa je prepovedan v skladu halal smernic za življenje. Izdelki Colgate sedaj nosijo logotip halal, ki je izpostavljen tudi v TV oglasih.




Več o Ogilvy Noor: http://www.ogilvynoor.com/


Milana Simonič

Ni komentarjev:

Objavite komentar